Frontvonalak

Frontvonalak

Drónok - Játékból halálos fegyver

2025. február 12. - Kovács Német András

A drónok eredete az első világháborúig nyúlik vissza, nem sokkal az első repülőgépek feltalálása után kezdtek el kísérletezni a Wright fivérek egy korai "drónnal". A vezető nélküli repülőgép 121 km távolságra tudott csapást mérni egy ellenséges hadihajóra, mint egy repülő torpedó. Ezután sokáig nem is foglalkoztak a drónokkal, de a második világháborúban újratervezték, és felhasználták őket.

300px-kettering_bug.jpgAz első "drón" forrás: wikipédia

Hasznuk

A modern drónokat sokáig fotózásra, vagy játékra használták, és ugyan Amerika és sok más ország vetette be a drónokat a katonáik támogatására, a drónokat az Orosz-Ukrán háborúban kezdték el jelentősen használni. Itt robbanószereket, gránátokat vagy aknákat kezdtek felszerelni rájuk.

ukrainian-drone-war-e1728420564180.jpgAz Orosz-Ukrán háborúban elterjedt olcsó drón, amire RPG-7 vagy más rakétvetős robbanófejet illesztenek.

Forrás:  The Jamestown Foundination

letoltes.jpgAz Amerikaiak által használt nagy vadászdrón, rakétákkal és bombákkal felszerelve. Drágábbak, de hatékonyabbak, mint az előző.

Forrás: Stanford University

Az olcsóbb drónok előnye

Az olcsó drónokat pár száz dollárért nagy mennyiségben tudnak legyártani és közben sok millió dolláros katonai felszerelést tudnak elpusztítani velük. Példaként egy drágább légvédelmi rakétakilövő jármű ami kb 20 millió dollárt ér. Emellé gyalogság ellen is ugyanúgy hatékony, erre olyan drónokat szoktak használni, amikkel gránátot ejtenek az ellenséges lövészárokba, vagy egy olyan tankba, aminek a fedele nyitva van.

letoltes_1.jpgEgy olcsó játékdrón, amire egy bombát tettek. Ezekkel könnyen lövészárkokat vagy tankokat képesek felrobbantani.

Forrás: Bloomberg

gdzptypweaaovi.jpgUkrán drón Orosz konvojra támad, legtöbbjük valószínűleg nem élte túl, mivel ilyen kocsikkal lőszert is szoktak szállítani.

Így védekeznek ellenük

Több módszerrel is tudnak védekezni a drónok ellen, például drónok ellen kifejlesztett rakétákkal, vagy olyan elektromos jelet kibocsátó eszközzel, ami kikapcsolja, elrontja a drónokat. Viszont a rakéták általában drágábbak, mint egy drón, a nagyon drága elektromos berendezés pedig amikor nincs bekapcsolva, mert mondjuk lemerül, akkor nagyon sebezhető. Sokszor nem tudnak védekezni ellenük, és ez leginkább az Észak-Koreai seregnél probléma, erről itt írtam.

Sokan úgy gondolják, hogy a jövőben drónokkal fognak megküzdeni az országok, de még ki tudja, lehet hogy addig egy hatékonyabb módszert találnak a hadviselésre.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://frontvonalak.blog.hu/api/trackback/id/tr2018794776

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása